wtorek, 17 września 2013

Zamszowe liście ... i urzekająca alokazja.

Uwielbiam liście, które wyglądają jak zamszowe, szkoda tylko, że odmiany z tego typu liśćmi są bardzo ciężkie do zdobycia. Wbrew krążącym opiniom, te przedstawione przeze mnie, nie należą do wymagających. Nie potrzebują specjalnych warunków, podwyższonej wilgotności powietrza, pięknie rosną w warunkach domowych.

Anhurium clarinervium - mam dwie sztuki, każda z innego źródła, wyglądają identycznie, choć mam wrażenie, że jedna wypuszcza trochę większe liście. Warunki mają identyczne. Obie uprawiam w podłożu ziemnym, podlewam po przeschnięciu podłoża, jednak nie dopuszczam do jego całkowitego wyschnięcia.

Pierwszy klon:Drugi klon:
Anthurium crystallinum - przyjechało wymęczone, ze zniszczonymi liśćmi, jednak ma siłę życia i już wypuszcza nowe listki. Uprawiam je w identyczny sposób jak clarinervium.
Porównanie liści (od lewej: crystallinum i clarinervium) - inny układ nerwów i kształt liści:Syngonium wendlandii - piękna, delikatna i bardzo wdzięczna odmiana.
Uprawiam ją w hydroponice, uwielbia być na okrągło podlewana, bardzo nie lubi przesuszania. Nie pozwalam, żeby poziom wody spadł do minimum, bo wtedy zwieszają się listki.

Philodendron hederaceum var. micans - uprawiam go w domowym hydro (zwykły słoik). :) Ma się świetnie, ładnie rośnie. W trakcie ukorzeniania trzeba na niego bardzo uważać, bo bardzo szybko odwadniają mu się listki - "worek na głowę", pudełko, bądź domowa szklarnia obowiązkowa.

Zdjęcie grupowe, dla pokazania wielkości liści:Na koniec co prawda nie zamszowa, ale jakże piękna roślina:
Alocasia cupreata "Red Secret" - nie lubi zbytniego przesuszania, ponieważ wtedy, ze względu na ciężar liści, opuszcza je.


2 komentarze:

  1. Wszystkie piękne. :) Szczególnie anthurium crystallinum. Dość gęste.
    Moje rośnie dość wolno.
    Jeśli chodzi o alocasję, to właśnie po liściach widać, że chce "pić".
    Zaraz po podlaniu liście podnosi. Takie rośliny lubię. :)

    OdpowiedzUsuń